Public-Virtualizace-Howto

Z IWiki
⧼vector-jumptonavigation⧽ ⧼vector-jumptosearch⧽

Webhosting je určen pouze pro akademicky zaměřené domény z prostoru CVUT.CZ. Provoz ostatních domén musí být schválen sdružením CESNET.


ISPConfig

Nástroj ISPConfig slouží k vytváření a srpávě vlastních webových portálů. Pomocí webového rozhraní můžete spravovat webový, databázový a FTP server. Můžete si zakládat vlastní domény, provozovat vlastní PHP/Perl/Python/Ruby skripy, vytvářet databáze (zatím MySQL ) a editovat je pomocí integrovaného nástroje phpmyadmin. K dispozici je i plánování úloh CRON , statistika domén a množství předem připravených aplikací (zde k vidění).

Předpokladem k provozování vlastních stránek je možnost editace DNS záznamu. V případě záznamu v doméně fel.cvut.cz (případně feld.cvut.cz) se obracejte s žádostí pomocí Helpdesku na SVTI. V případě mimofakultní domény je nutné editaci zónového DNS udělat na stránkách registrátora. Tento záznam potom pomocí aliasu CNAME přesměrujete na glumhosting.feld.cvut.cz, například test.mojedomane.cz CNAME glumhosting.feld.cvut.cz. K mimo ČVUT doménám je potřeba souhlas s akademickým zaměřením domény které uděluje CESNET.



Vše si můžete zařídít sami bez nutnosti kontaktovat spávce služby Webhosting

Pomocí níže uvedeného postupu si můžete hosting zprovoznit sami. Pokud ale budete chtít rozšířit kapacitu úložného prostou, množství účtů, aplikací nebo databází, musíte kontaktovat správce služby.


Přihlášení do ISPConfig

Rozhraní pro správu je k dispozici na adrese https://glumhosting.feld.cvut.cz:8080/index.php . Přihlašovací údaje lze nastavit na webovém rozhraní Central v menu Webhosting.

Přídáni webové stránky

V horním menu zvolte položku Stránky.V levém menu vyberte Web stránky a klikněte na Přidat web stránku. Do pole Doména vepište název domény, pro kterou chcete vytvořit stránky. Můžete zadat doménu 2. řádu (zde např. mojedomena.cz) nebo požadujete-li samostatný obsah pro doménu 3. řádu, můžete zadat také např. www.mojedomena.cz. Máte k dispozici spoustu voleb, například zda chcete povolit na stránkách HTTPS protokol, skriptovací jazyk PHP, vlastní chybové stránky a další.

Důležité je pole Automatická subdoména.

  • none - takto vytvořený webový prostor bude dostupný jen pro zadání názvu domény tak, jak byl uveden v poli Doména (zde např. mojedomena.cz).
  • www - takto vytvořený webový prostor bude dostupný pro zadanou doménu a pro subdoménu www. (zde např. mojedomena.cz a www.mojedomena.cz)
  • *. - takto vytvořený webový prostor bude dostupný pro zadanou doménu a všechny subdomény (zde např. cokoliv.mojedomena.cz).

Platí, že konkrétnější název má přednost. Vytvoříte-li tedy stránky pro doménu mojedomena.cz a zahrnete veškeré subdomény (volba .*), dojde přidáním webového prostoru pro petr.mojedomena.cz k zobrazení tohoto samostatného obsahu.

Přidání MySQL databáze

V horním menu zvolte položku Stránky. Vlevém menu vyberte Databáze a klikněte na Přidat databázi.Vyplňte název databáze, uživatelské jméno pro přístup k této databázi a odpovídající heslo. Nezapomeňte, že název databáze a uživatelské jméno je doplněno prefixem a nebude uloženo pouze ve tvaru, který zapíšete do pole Vy. Zde se jedná o prefix c1, který bude doplněn před Vámi zapsaný název databáze a uživatelské jméno. Nezapomeňte zvolit dostatečně silné heslo. Požadavek potvrdíte kliknutím na Uložit.Databáze se vytvoří zhruba během jedné minuty. Poté se můžete se zvoleným uživatelským jménem přihlásit do administrace databáze phpMyAdmin.

Přidání FTP účtu

V horním menu zvolte položku Stránky. V levém menu vyberte "FTP uživatelé" a klikněte na Přidat FTP uživatele.V položce Web stránka zvolte požadovanou doménu. Do pole Uživatelské jméno vepište název uživatele. Pamatujte, že název uživatele nebude tvořen pouze Vámi vepsaným jménem, ale také prefixem, který je uveden před políčkem pro jméno účtu. Nezapomeňte použít dostatečně silné heslo.Po zhruba asi minutě dojde k vytvoření FTP účtu a můžete se k němu přihlásit. Doporučujeme použít klienta FileZilla, který je dostupný v českém jazyce pod operační systém Windows i Linux. Jako hostitele zadejte IP adresu Vašeho VPS serveru nebo libovolnou doménu, která na tento server směřuje. Vyplňte uživatelské jméno a odpovídající heslo existujícího FTP účtu a klikněte na Spojit. Pokud používáte jiného FTP klienta a nedaří se Vám spojení, překontrolujte správný tvar uživatelského jména a hesla a také zda Váš klient používá pasivní FTP režim.